Головна » Статті » Різні статті

Технологія вирощування гірчиці

Сорти

Для висівання треба використовувати сорти, пристосовані до умов вирощування у відповідних грунтово-кліматичних зонах та які пройшли Державне сортовипробування. В Інституті олійних культур УААН створено високопродуктивний, конкурентоспроможний сорт гірчиці білої Талісман, який занесено до Реєстру сортів України в 2000 році. Рекомендовано для вирощування в степовій, лісостеповій та поліській зонах. Його вегетаційний період триває 80–85 днів. Олійність — 28,4%. Урожайність насіння — 18,0, зеленої маси — 250–300 ц/га.


Грунтово-кліматичні умови вирощування

Гірчиця біла не вибаглива до умов навколишнього середовища, росте майже на всіх видах грунтів, за винятком легких піщаних. Коренева система має здатність засвоювати поживні речовини з важкорозчинних форм калію та фосфору, тому може рости на низькородючих грунтах із слабокислою реакцією. Культура холодостійка, насіння проростає за температури 1...3°С, сходи у фазі розетки витримують короткочасні весняні заморозки до -7...9°С. Оптимальне вологозабезпечення — 350–450 мм за вегетаційний період. Завдяки раннім строкам висівання гірчиці, вона найбільш ефективно використовує осінньо-зимові запаси вологи.

Місце у сівозміні

Найкращими попередниками для гірчиці білої є зернові, зернобобові та пропашні культури, чистий і зайнятий пар. Не рекомендується сіяти після соняшнику, проса та культур родини капустяних (ріпак, суріпиця, гірчиця та ін).

Гірчиця — цінний попередник для зернових колосових культур: рано залишає поле; потужна коренева система: проникаючи на глибину понад 1,5 метра, добре дренажує грунт, збагачує органічними речовинами; кореневі та пожнивні рештки гнітюче впливають на розвиток хвороб, збудники яких зберігаються в грунті.

Обробіток грунту

Основний обробіток грунту залежить від попередника, але він завжди повинен бути спрямований на накопичення вологи, знищення бур’янів, створення вирівняного та вологого верхнього шару грунту для забезпечення дружних і швидких сходів. Основний обробіток грунту передбачає: лущення або дискування стерні, оранку в оптимальні строки на глибину 20–25 см.

Передпосівний обробіток починають із настанням фізіологічної стиглості грунту. Він складається з боронування на 3–4 см, передпосівної культивації на 5–6 см та прикотковування грунту для забезпечення дрібногрудкуватої структури.


Система удобрення

Гірчиця біла вимоглива до наявності в грунті поживних речовин. На формування 1 т насіння вона споживає 55–60 кг азоту, 25–30 фосфору та 25–35 кг калію. Фосфорно-калійні добрива рекомендується вносити під час основного обробітку грунту. Культура позитивно відгукується на органічні добрива, але їх краще вносити під попередник, оскільки пряме їх застосування збільшує забур’яненість та затягує дозрівання культури.

Сівба

Гірчиця біла потребує раннього строку сівби. Найкращі умови для отримання дружних сходів — прогрівання грунту до 8...10°С. Цей період зазвичай збігається з посівом ранніх колосових та зернобобових культур. А ще у раннього строку висівання є такі переваги:

а) невисокі плюсові температури та вологий верхній шар грунту сприяють формуванню потужної кореневої системи та листкової розетки, що підвищує конкурентоспроможність культури щодо бур’янів;

б) гірчиця — рослина довгого дня, тому в разі пізнього висіву вона швидше проходить усі фази росту та розвитку, що негативно позначається на врожайності;

в) рання сівба сприяє зменшенню шкодочинності хрестоцвітих блішок.

Найкращим способом висівання гірчиці є звичайний рядковий із шириною міжрядь 15 см. Глибина загортання насіння залежить від механічного стану грунту, вологості та, в середньому, становить 2–4 см. Норма висіву — 1,5–2 млн схожих насінин на гектар. Для сівби застосовують сівалки СЗТ–3.6, "Містраль”та інші, які дають змогу дотримуватися заданої норми висіву.

Догляд за посівами

Догляд за посівами гірчиці білої включає комплекс заходів, які створюють оптимальні умови для росту та розвитку рослин. Насамперед потрібно проводити післяпосівне коткування. Згодом важливого значення набуває боротьба з бур’янами. Вирішити проблему бур’янів на посівах гірчиці білої можна за допомогою гербіцидів, дозволених до використання в Українї, які поділяються на основні: Дуал, 96% к.е.(1,6–2,2 л/га), Трефлан, 24% к.е. (4–6 л/га), Трефлан, 48% к.е. (2–3 л/га) та страхові: Бутизан, 40% к.е. (1,75–2,0 л/га), Селект 120, к.е. (0.4–0,8 л/га).

Для захисту проростків і сходів від шкідників (хрестоцвітих блішок) насіння перед висівом протруюють, використовуючи препарати Офтанол Т, 50% з.п. (4,0 кг/ц), Чинук, 20% т.к.с. (2,0 л/ц), Хінофур, 40% т.п. (1,5–1,8 л/ц) та інші системні препарати, які дають змогу захистити посіви на 20–30 днів від пошкодження блішками. Якщо перед висіванням насіння не протруювали, то за наявності хрестоцвітих блішок (більше 3 жуків на 1 м2 або 1 укол у сім’ядольному листочку на 30% рослин) посіви обприскують одним із інсектицидів: Бульдок, 2,5% к.е. (0,3 л/га), Волатон, 50% к.е. (1,0 л/га), Децис, 2,5% к.е. (0,3 л/га), Золон, 35% к.е. (1,6–2,0 л/га), Карате, 5% к.е. (0,15 л/га), Сумі-альфа, 5% к.е. (0,2 л/га), Фастак, 10% к.е. (0,15 л/га), Ф’юрі, 10% в.е. (0,07–0,1 л/га).

У період цвітіння — утворення стручків посівам гірчиці білої може завдати шкоди капустяна попелиця, особливо якщо рік сприятливий для її розмноження. В цьому разі слід вчасно провести крайову обробку, використовуючи препарат Децис, 2,5% к.е. (0,3 л/га).

Збирання та післязбиральна

обробка насіння

Важливий етап у вирощуванні гірчиці білої — строки та спосіб збирання врожаю. Культуру можна збирати як прямим комбайнуванням, так і роздільно. Пряме комбайнування проводять на чистих від бур’янів посівах за вологості насіння 12–15%. Робоча швидкість комбайна 5–6 км/год, частота обертів молотильного барабана — 500–700 об./хв.

У разі роздільного збирання посіви скошують у валки за вологості насіння 25–30%, висоти зрізу 20–30 см. Валки підбирають за вологості насіння 10–12%, краще у ранкові та вечірні години.

Насіння, яке поступає від комбайна, потрібно відразу очищувати, а в разі потреби — досушувати до вологості 8%, очищення слід повторити і тільки після цього закладати на зберігання.



Джерело: http://grannas.at.ua/
Категорія: Різні статті | Додав: svp (30.05.2010)
Переглядів: 13647 | Коментарі: 3 | Рейтинг: 4.3/6 |
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:

Сайт управляється системою uCozCopyright MyCorp © 2024